Również agencja AFP podaje, że Demokraci mają zamiar uruchomić ten pierwszy etap procedury .
Pelosi powiedziała wcześniej we wtorek, że pełniący obowiązki dyrektora amerykańskiego wywiadu Joseph Maguire łamie prawo, ponieważ nie chce udostępnić Kongresowi informacji przekazanych przez przedstawiciela wywiadu, który złożył u swoich przełożonych skargę na Trumpa w związku z rozmową telefoniczną z prezydentem Ukrainy . miał wywierać naciski na ukraińskiego przywódcę, wstrzymując amerykańską pomoc finansową wartą 400 mln dolarów.
Szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff poinformował, że jego komisja kontaktuje się z przedstawicielem wywiadu, który zwrócił uwagę na rozmowę telefoniczną prezydenta, aby zdecydować, jakie kroki może podjąć w tej sprawie.
Również media oskarżyły Trumpa o to, że wstrzymał finansową pomoc wojskową dla Ukrainy, by wywrzeć presję na tamtejsze władze i zmusić je do wszczęcia śledztwa przeciw synowi byłego wiceprezydenta Joe Bidena. Biden jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem Demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich w 2020 roku.
Trump we wtorek ponownie zaprzeczył, że wstrzymuje pomoc dla Kijowa, aby mieć nadal środki nacisku na ukraińskiego prezydenta i oznajmił, że zamroził te fundusze, ponieważ niesprawiedliwe jest to, że tylko USA pomagają Ukrainie, a Europa nie.
Kontrowersje wobec postępowania Trumpa i perspektywa ewentualnego impeachmentu odbiły się we wtorek na nastrojach inwestorów i spowodowały spadki wszystkich indeksów giełdowych na Wall Street.
>>> Czytaj też: Trump w ONZ apeluje do światowych przywódców: "Zwróćmy się ku nacjonalizmowi"
