Gazprom vs. Naftohaz: Rosja zaproponowała Ukrainie ugodę przed Sądem Arbitrażowym

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
25 września 2019, 11:14
Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak poinformował, że jego kraj zaproponował Ukrainie ugodę w ramach postępowania przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie pomiędzy rosyjskim Gazpromem i ukraińskim Naftohazem. Propozycja ta zakłada brak roszczeń finansowych.

Nowak, który wypowiadał się na ten temat we wtorek późnym wieczorem, powiedział, że władze uważają za konieczne uregulowanie sporu sądowego na zasadzie "opcji zerowej". Dodał, że chodzi o "brak wzajemnych pretensji z punktu widzenia finansów".

19 września Nowak wspomniał o takim rozwiązaniu, argumentując, że postępowanie sądowe i rozpatrzenie apelacji będzie długotrwałe. "Jest to bardzo ważny moment dla zapewnienia racjonalnych ekonomicznie dostaw poprzez " - dodał.

Jednym z punktów spornych w obecnie trwających negocjacjach o tranzycie rosyjskiego gazu przez Ukrainę po 2019 roku jest m.in. decyzja Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie. Sąd ten nakazał wypłatę 2,6 mld USD na rzecz . Gazprom w styczniu proponował porozumienie stron i rezygnację ze wzajemnych pretensji, na co strona ukraińska wówczas się nie zgodziła.

Naftohaz we wtorek poinformował, że dług Gazpromu wzrósł od czasu decyzji sądu i według stanu na czerwiec br. wynosi 2,817 mld USD.

>>> Czytaj też: Gliwicki Opel zwalnia ze starej fabryki, ale będzie zatrudniać w nowej

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj