Karę w wysokości 13 tys. zł nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dwie spółki za zmowę przetargową na niekorzyść Poczty Polskiej - poinformował w piątek UOKiK. Przedsiębiorcy stosowali metodę rozstawiania i wycofywania ofert - wyjaśnił Urząd.

Jak podał UOKiK w komunikacie, chodzi o zmowę podczas przetargów organizowanych przez Pocztę Polską na podwykonawców, którzy w jej imieniu mieli dostarczać paczki pocztowe i przesyłki kurierskie. Niedozwolone porozumienie zawarli przedsiębiorcy z Konina: Aneta Kubiaczyk AK Trans i Kubiaczyk Jacek Przedsiębiorstwo Usługowe.

Według Urzędu mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert jest najczęstszą formą zmowy. Jeżeli propozycje uczestników porozumienia są najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy, po to żeby zamawiający wybrał droższą ofertę innego uczestnika zmowy.

Pierwszy z podmiotów złożył najkorzystniejszą ofertę, jednak nie uzupełnił brakującej dokumentacji, co oznaczało brak możliwości podpisania umowy. Postępowanie urzędu wykazało, że celem tego działania było przyznanie zamówienia drugiemu z przedsiębiorców. Dlatego UOKiK nałożył na uczestników zmowy sankcje w łącznej wysokości blisko 13 tys. zł. Obie firmy wpłaciły już kary do budżetu państwa.

Jak zaznaczył Urząd, zgodnie z przepisami przedsiębiorcy przystępujący do przetargu powinni samodzielnie ustalać swoje oferty. Nie ma przy tym znaczenia, że istnieją pomiędzy nimi powiązania rodzinne. "Spokrewnieni ze sobą przedsiębiorcy mogą startować w tym samym przetargu, ale jeżeli prowadzą niezależną działalność gospodarczą - nie mogą wspólnie uzgadniać swoich ofert" – wyjaśnił wiceprezes UOKiK Michał Holeksa, cytowany w komunikacie.

Reklama

Urząd antymonopolowy przypomniał, że za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu.

>>> Czytaj też: Ponad połowa miejsc pracy w Europie Środkowej zagrożona automatyzacją