Od poniedziałku w obrocie giełdowym dostępne są kontrakty terminowe, dla których instrumentami bazowymi są nowe indeksy, m.in. WIG.GAMES grupujący producentów i wydawców gier komputerowych - poinformowała w poniedziałek GPW.

Innymi nowymi indeksami są indeksy makrosektorowe: WIG.MS-FIN - grupujący spółki z sektorów: bankowego, ubezpieczeń, rynków kapitałowych i wierzytelności; WIG.MS-BAS - grupujący spółki z sektorów: energia, górnictwo, surowce; WIG.MS-PET - spółki z sektorów: paliwa, gaz, chemia.

Jak wyjaśniono, w portfelu każdego z indeksów znajduje się pięć spółek. Liczba spółek jest stała, ich kwalifikacja ma miejsce na podstawie analizy płynności, zaś udziały największych spółek są ograniczane do 40 proc.

Dla każdego indeksu zostały wprowadzone po trzy serie kontraktów terminowych wygasających w grudniu 2019 r., marcu 2020 r. i czerwcu 2020 r. Mnożnik (wartość 1 punktu indeksowego) będzie wynosił 1 PLN dla kontraktu terminowego na indeks WIG.GAMES oraz 2 PLN dla kontraktów terminowych na indeksy: WIG.MS-FIN, WIG.MS-BAS, WIG.MS-PET. Inne niż w przypadku kontraktów terminowych na WIG20 i mWIG40 mnożniki dla nowych kontraktów indeksowych wynikają z wartości bazowej samych indeksów na poziomie 10 000 pkt (dla WIG20 i mWIG40 jest to 1 000 pkt) - wyjaśniono.

>>> Czytaj też: BOŚ Bank: kryptowaluty i piramida finansowa? UOKiK ma podejrzenia