"Synthos, producent kauczuku syntetycznego i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany pozyskiwaniem niedrogiej, wolnej od emisji węgla energii elektrycznej z niezawodnego, dedykowanego źródła. W protokole ustaleń podpisanym przez GEH i Synthos firmy zgodziły się zbadać potencjał budowy małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GEH w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślił wiceprezes wykonawczy ds. projektów elektrowni jądrowych w GEH Jon Ball, BWRX-300 to przełomowa innowacja w branży, w której koszty stały się znaczącą barierą.

"Projektujemy BWRX-300, aby był konkurencyjny pod względem kosztów w stosunku do gazu, energii odnawialnej i innych form wytwarzania energii. Wyrażamy uznanie dla Synthos za zainteresowanie technologią małych reaktorów modułowych i poparcie dla opcji czystej energii dla Polski" - powiedział Jon Ball, cytowany w komunikacie.

"Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji. Wykorzystanie małych reaktorów modułowych do generowania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i pozytywnie wpłynie na nasz przemysł i naród" - powiedział właściciel Synthos Michał Sołowow, cytowany w komunikacie.

BWRX-300, chłodzony wodą, o obiegu 300 MWe z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, wykorzystuje podstawy projektowania i licencjonowania ESBWR z certyfikatem GEH USA. Dzięki uproszczeniu projektu GEH szacuje, że BWRX-300 będzie wymagał do 60% mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi konstrukcjami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych, podano także.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.  

>>> Czytaj też: Michał Sołowow postawi elektrownię atomową