Most nad graniczną rzeką Thaungyin Myit ma łączną długość 760 m. Stanowi on kluczowy fragment Autostrady Azjatyckiej-1 łączącej Birmę, Laos, Kambodżę, Tajlandię i Wietnam w ramach Azjatyckiej Sieci Dróg Głównych.

Inwestycja wpisuje się w program azjatyckiego korytarza gospodarczego "Wschód-Zachód" (East-West Economic Corridor) - pisze w komentarzu agencja Kyodo.

Odcinek autostrady o łącznej długości 21,4 km wraz z Mostem Przyjaźni, który połączył Birmę z Tajlandią, był ostatnim brakującym fragmentem magistrali uważanej za symbol pogłębiającej się z każdym rokiem współpracy gospodarczej państw grupy CMLV (Kambodża, Birma, Laos, Wietnam) i Tajlandii. Integracja gospodarcza państw Azji Południowo-Wschodniej korzysta w szerokim zakresie z doświadczeń integracji europejskiej w tym, co dotyczy czterech wolności rynku wewnętrznego - tj. swobodnego przepływu dóbr, kapitałów, usług i pracowników.

Azjatyckie agencje publikują w piątek pierwsze zdjęcia i krótkie filmy pokazujące obustronny ruch samochodów ciężarowych na Moście Przyjaźni. Fotografie udostępniło międzynarodowe stowarzyszenie prasowe NNA (The National Newspaper Association).

Agencja Kyodo przypomina, że Most Przyjaźni został oddany do użytku w marcu br., jednak oficjalna ceremonia jego otwarcia została przełożona na jesień w związku z koniecznością doszlifowania warunków umowy celnej negocjowanej przez Tajlandię i Birmę.

>>> Czytaj też: Kryzys w Ameryce Łacińskiej. Demokracja traci zwolenników, nierówności wywołały eksplozję niezadowolenia