Zgodnie ze zgromadzonymi danymi zatrzymany "zbierał w sposób celowy tajne informacje o charakterze wojskowym dotyczące sił zbrojnych Rosji", a "wydostanie się ich za granicę mogło zaszkodzić zdolnościom obronnym państwa" - oświadczyły służby prasowe FSB.

Nazwiska zatrzymanego żołnierza nie podano. Wiadomo jedynie, że służył w Południowym Okręgu Wojskowym, do którego należą m.in. regiony południowej Rosji graniczące z Ukrainą oraz anektowany przez Rosję w 2014 roku Krym.

Żołnierz został zatrzymany w mieście Aksaj. Dalszych szczegółów nie podano.

Według danych Komandy 29 - petersburskiej grupy adwokatów broniących praw człowieka - w latach 1997-2017 w Rosji skazano około 100 osób za zdradę stanu i szpiegostwo. Zgodnie ze statystyką rosyjskiego Sądu Najwyższego, prowadzoną od 2009 roku, co roku zapada od czterech do sześciu wyroków za zdradę stanu. Raptowny wzrost odnotowano w 2014 roku, gdy sądy w Rosji wydały 15 takich wyroków, a także w 2016 roku, gdy było ich 14 (według innych danych - 17). W 2017 roku sądy w Rosji wydały sześć wyroków w sprawach o szpiegostwo i zdradę stanu.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)