Po uzyskaniu prezydenckiej nominacji 34-letnia Marin zostanie najmłodszym premierem w historii Finlandii i jednocześnie najmłodszym na świecie urzędującym obecnie szefem rządu.

W głosowaniu 200-osobowego parlamentu 99 posłów była za kandydaturą Marin, a 70 było przeciw.

Marin, obecna wiceprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP) i dotychczasowa minister transportu i komunikacji, zastąpi 57-letniego Anttiego Rinnego, lidera SDP, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji.

Reklama

"W ciągu czterech lat Finlandia nie stanie się idealna, ale może stać się lepsza ... Chcę zbudować społeczeństwo, w którym każde dziecko może stać się kim chce, gdy dorośnie, w którym każdy człowiek może żyć i zestarzeć się z godnością” - napisała Marin na Twitterze.

W wewnętrznych wyborach socjaldemokratów - największego ugrupowania w parlamencie, które wygrało przeprowadzone na wiosnę wybory - Marin pokonała 37-letniego Anttiego Lindtmana, szefa grupy parlamentarnej SDP.

Kandydatura Marin była wspierana przez samego Rinnego, któremu zależało na tym, żeby premierem nie został Lindtman, kojarzony z obozem jego przeciwników w SDP, skupionym wokół 64-letniego europarlamentarzysty Eero Heinaluomy.

Bezpośrednim powodem rezygnacji Rinnego była utrata poparcia największego koalicjanta SDP w rządzie - liberalnej partii Centrum Finlandii (KESK).

Koalicję rządową w Finlandii tworzą SDP, KESK, Zielona Unia (VIHR), Związek Lewicowy (VAS) oraz Szwedzka Partia Ludowa w Finlandii (RKP). Łącznie dysponują 117 mandatami w 200-osobowym jednoizbowym parlamencie.

>>> Czytaj też: Premier Finlandii podał się do dymisji, prezydent ją przyjął