Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek, że USA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe, a rozmowy o jego drugim etapie rozpoczną się natychmiast. Waszyngton zawiesi taryfy na chińskie dobra eksportowe, które miały wejść w życie w niedzielę.

"Uzgodniliśmy bardzo obszerny Pierwszy Etap z Chinami. Zgodzili się (tj. strona chińska - PAP) na wiele zmian Strukturalnych i masowe zakupy Produktów Rolnych, Energii i Dóbr Przemysłowych, plus wiele więcej" - napisał Trump na Twitterze. Dodał, że USA zmniejszą nałożone już cła na chińskie towary.

Biuro specjalnego przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera potwierdziło te informacje w oświadczeniu, z którego wynika, że USA zachowają na razie 25-procentowe taryfy na import z Chin wart 250 mld dol. rocznie oraz obniżą do 7,5 proc. cła nałożone na inne chińskie dobra eksportowe warte 120 mld dol. rocznie.

Porozumienie nakłada na Pekin obowiązek wprowadzenia zmian do polityki ekonomicznej i handlowej w takich obszarach jak własność intelektualna, transfer technologii, rolnictwo, usługi finansowe, waluta i zagraniczna wymiana handlowa - głosi komunikat.

Media podały wcześniej, że USA i Chiny już w czwartek osiągnęły częściowe porozumienie handlowe. Reuters, powołując się na własne źródło, napisał, że Chiny zgodziły się na zakup amerykańskich produktów rolnych za 50 mld dol. w 2020 roku.

Reklama

Podczas trwającego od blisko półtora roku konfliktu handlowo-gospodarczego USA i Chiny nałożyły już karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

>>> Polecamy: Pracownicy już nie biją się o Facebooka i Google. Oto 10 najlepszych miejsc do pracy według Glassdoor