"Podczas wideokonferencji trójstronnej grupy kontaktowej osiągnięto porozumienie w sprawie wzajemnego uwolnienia przetrzymywanych osób do końca roku, tak jak przewidziano we wnioskach ze szczytu liderów krajów czwórki normandzkiej w Paryżu" - napisała na Facebooku Olifer.

O wynikach wideokonferencji poinformował też przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Martin Sajdik. "Trójstronna grupa kontaktowa, przy udziale przedstawicieli pewnych obszarów ukraińskich regionów Doniecka i Ługańska, osiągnęła porozumienie w sprawie wzajemnego uwolnienia i wymiany zatrzymanych w związku z konfliktem przed końcem roku" - wskazał Sajdik.

Informację tę przekazał też w poniedziałek dziennikarzom przedstawiciel prezydenta Rosji w grupie kontaktowej Borys Gryzłow.

Reklama

Wałerija Łutkowska, przedstawicielka Ukrainy w podgrupie ds. humanitarnych trójstronnej grupy kontaktowej, podkreśliła, że listy osób, które zostaną objęte wymianą, są jeszcze "doszlifowywane".

Po grudniowym szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu na temat uregulowania konfliktu w Donbasie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że do końca br. dojdzie do wymiany 72 obywateli Ukrainy, którzy są obecnie przetrzymywani przez Rosję. "Szczerze mówiąc, wymiana na zasadzie +wszyscy na wszystkich+ jest abstrakcją. Umówiliśmy się, że wymienimy wszystkich uzgodnionych na wszystkich uzgodnionych" - poinformował.

Na spotkaniu grupy kontaktowej w Mińsku 18 grudnia nie udało się dojść do porozumienia w sprawie uwolnienia jeńców, ponieważ podczas rozmów nie uzgodniono listy przetrzymywanych osób - pisze Interfax-Ukraina.

We wrześniu wymiana jeńców między Ukrainą i Rosją objęła 70 osób, po 35 po każdej ze stron. Wśród zwolnionych był filmowiec Ołeh Sencow i 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej między Morzem Czarnym i Azowskim.

>>> Czytaj też: Otwarto most kolejowy z Rosji na anektowany Krym