Firma Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) została w nocy z niedzieli na poniedziałek zaatakowana przez hakerów. Ze względów bezpieczeństwa w poniedziałek przerwano wydobycie we wszystkich kopalniach węgla OKD – poinformował rzecznik firmy Ivo Czelechovsky.

Według rzecznika atak hakerski zniszczył funkcjonalność sieci i wszystkich serwerów OKD. Przed południem do Karwiny, gdzie mieści się siedziba spółki, przyjechali eksperci z Narodowego Urzędu Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKiB). „Pracujemy nad zniszczeniem wirusa i ponownym uruchomieniu sieci” – powiedział Czelechovsky.

Minister przemysłu i handlu Karel Havliczek stwierdził, że okoliczności ataku hakerskiego wyjaśnia także policja. Rzecznik NUKiB Radek Holy powiedział, że eksperci przygotowują analizę, z której wnioski zostaną przekazane bezpośrednio do OKD. Nie sposób przewidzieć, kiedy firma górnicza będzie mogła wznowić wydobycie.

Agencja CTK przypomniała, że w grudniu br. wirus zaatakował system komputerowy szpitala w Beneszovie w środkowych Czechach. System działa w minimalnym zakresie, ale nie można było uruchomić urządzeń i wstrzymano planowane operacje. Szpital ma podjąć pracę w pełnym wymiarze w styczniu 2020 r.

OKD jest jedynym producentem węgla kamiennego w Czechach. Eksploatuje cztery kopalnie w regionie Karwiny: CzSA, CzSM – Północ i Południe oraz Darków. Wydobycie węgla kamiennego jest sukcesywnie ograniczane. W listopadzie zakończono wydobycie w kopalni Łazy w Orłowej na Zaolziu.

Reklama

>>> Czytaj też: Babones: Chińska ścieżka rozwoju jest atrakcyjna jedynie dla biednych państw [WYWIAD]