Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,64 proc. i wyniósł 28.462,14 pkt.

S&P 500 zniżkował 0,58 proc. do 3.221,29 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,67 proc., do 8.945,99 pkt.

Dla indeksów Dow Jones i S&P 500 poniedziałek był najgorszym dniem od ponad czterech tygodni.

We wtorek, w Sylwestra, sesja na Wall Street będzie skrócona i zakończy się o 19:00 polskiego czasu. W środę, w Nowy Rok, amerykańskie giełdy, podobnie jak w większości innych krajów, będą zamknięte.

Reklama

15 pierwszych egzemplarzy Tesla Model 3 wyprodukowanych w Gigafactory w Szanghaju we wschodnich Chinach w poniedziałek trafiło do nowych właścicieli – podała agencja Reutera. Pojazdy amerykańskiego koncernu kupili pracownicy chińskiej fabryki. Akcje Tesli spadały w poniedziałek o 3,5 proc.

Mimo wojny handlowej między USA i ChRL oraz wzmożonego nadzoru regulatorów firmy technologiczne nie spowolniły swojej działalności w 2019 r. Koncerny takie jak Alphabet, Microsoft czy Apple przegoniły w giełdowych zyskach indeks S&P 500.

Akcje Alphabetu zyskały w tym okresie ok. 29 proc. Kurs akcji Microsoftu wzrósł o 52 proc., a firmy Apple - o 74 proc. Pobiły tym samym 26-proc. wzrost indeksu S&P 500. W IV kw. 2019 r. S&P 500 zyskał ok. 9 proc.

"Niepokoi mnie możliwość korekty na rynku akcji. Spodziewałem, że do końca przyszłego roku indeks S&P 500 osiągnie 3.500 pkt. Zbliżamy się do tej granicy dużo szybciej niż oczekiwałem, dlatego wydaje mi się, że korekta o 10-20 proc. jest możliwa, jeśli S&P 500 szybko osiągnie 3.500 pkt." - powiedział Edward Yardeni, prezes Yardeni Research.

Media oczekują na początku nowego roku podpisania porozumienia handlowego USA-Chiny po tym, jak w połowie grudnia udało się dojść do porozumienia w sprawie wstępnej umowy w handlu pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.

Do USA ma udać się główny chiński negocjator handlowy, wicepremier Liu He, który podpisze w Waszyngtonie wstępną umowę z USA.

"Wzrosły oczekiwania w zakresie pokoju w handlu i globalnego wzrostu, jeśli nie zostaną spełnione, to problem dla rynków” - powiedział Alec Young, dyrektor zarządzający globalnych badań rynku w FTSE Russell.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w listopadzie przez Amerykanów, wzrosła o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Oczekiwano +1,4 proc. wobec spadku o 1,3 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -1,7 proc.

Zapasy amerykańskich hurtowników w listopadzie pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował we wstępnym odczycie Departament Handlu. Oczekiwano wzrostu wskaźnika o 0,2 proc. Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 0,1 proc.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w grudniu do 48,9 pkt. z 46,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał MNI, dostawca danych. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 47,9 pkt. (PAP Biznes)