W oświadczeniu podkreślono, że Węgry przywiązują ogromne znaczenie do przestrzegania konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych i apelują do rządu irackiego o zagwarantowanie bezpieczeństwa misji dyplomatycznych znajdujących się na terytorium Iraku.

Węgry wezwały też władze irackie do jak najszybszego zbadania sprawy ataku na ambasadę USA.

Do ataku na ambasadę USA doszło we wtorek 31 grudnia. Kilkaset osób zebrało się przed budynkiem ambasady w Bagdadzie w proteście przeciw amerykańskim nalotom na cele związane z szyicką milicją Kataib Hezbollah. Demonstranci wyłamali jedną z bram placówki i wtargnęli na jej teren.

Biały Dom uznał, że za protestami przed ambasadą amerykańską w Bagdadzie stoi Iran. "Iran będzie pociągnięty do odpowiedzialności za każde odebrane życie lub szkodę materialną jakiejkolwiek części naszej infrastruktury" w Bagdadzie - napisał wtedy na Twitterze prezydent Donald Trump.

Departament Obrony USA potwierdził w piątek przeprowadzenie ataku rakietowego z dronów na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie, podczas którego zginął irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds wchodzącej w skład irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz wiceszef proirańskich Sił Mobilizacji Ludowej (ang. PMU) Abu Mahdi al-Muhandis.