Celem spotkania jest ocena sytuacji bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście nocnych ataków rakietowych na cele w Iraku, oraz omówienie scenariuszy ewentualnych działań wobec kryzysu na Bliskim Wschodzie.

W nocy z wtorku na środę z terytorium Iranu zostały ostrzelane dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku, w tym położona koło miasta Hit baza lotnicza Al-Asad, w której stacjonują także polscy żołnierze. Polacy, jak poinformowało MON, nie ucierpieli.

W Iraku przebywa 268 żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego, z tego w bazie Al-Asad ok. 100. Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski poinformował w środę, że nie jest rozważane wycofanie polskich żołnierzy z Iraku.

W ubiegłym tygodniu w ataku przeprowadzonym przez USA w Bagdadzie, wraz z kilkoma innymi osobami zginęli irański generał Kasem Sulejmani dowodzący wchodzącymi w skład Strażników Rewolucji brygadami Al-Kuds i dowódca proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis. Iran zapowiedział, że "USA poniosą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje tego zbójeckiego awanturnictwa".

We wtorek prezydent przewodniczył Radzie Gabinetowej oraz naradzie z udziałem koordynatora służb specjalnych i szefów poszczególnych służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych. (PAP)

Autor: Jakub Borowski, Monika Zdziera