Miedź na giełdzie metali w Londynie zyskuje 6 sesję

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
14 stycznia 2020, 08:19
Miedź
Miedź/ShutterStock
Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje 6. sesję z powodu optymizmu dotyczącego globalnego wzrostu gospodarczego w 2020 r. Do tego Chiny podały solidne dane o handlu z XII 2019. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztuje nieco ponad 6.290,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w N.Jorku tanieje o 0,09 proc. do 2,8580 USD za funt.

W 2020 r. możliwa jest poprawa globalnych perspektyw gospodarczych, bo właśnie ma dojść do podpisania umowy handlowej USA-Chiny, a spór handlowy pomiędzy tymi krajami poważnie ciążył globalnym rynkom.

Główny negocjator handlowy Chin wicepremier Liu He jest w Waszyngtonie od 13 stycznia, a 15 stycznia ma podpisać umowę handlową z przedstawicielami USA.

Wstępna umowa zakłada m.in. rezygnację z wprowadzenia zapowiedzianych przez Waszyngton ceł, zmniejszenie niektórych innych taryf oraz zwiększenie importu amerykańskich produktów rolnych, energii i towarów przemysłowych oraz usług do Chin o co najmniej 200 mld dolarów w ciągu następnych dwóch lat, przy jednoczesnym rozwiązaniu niektórych sporów dotyczących własności intelektualnej.

Tymczasem we wtorek Chiny podały korzystne dane o swojej wymianie handlowej w XII 2019 r. - w dolarach USA nadwyżka wyniosła 46,79 mld USD wobec 37,62 mld USD nadwyżki poprzednio.

Chiński eksport rdr wzrósł w XII o 7,6 proc., po spadku poprzednio o 1,3 proc., a import wzrósł o 16,3 proc., po wzroście poprzednio o 0,8 proc.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 92 USD i kosztowała na zamknięciu handlu 6.290,00 USD za tonę, najwyżej od 30 kwietnia 2019 r.

>>> Czytaj też: Unia z nadwyżką na rachunku obrotów bieżących, Polska z deficytem [WYKRESY]

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj