Prezydent Duda będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos po raz trzeci. Tegoroczny pobyt, ktory potrwa do czwartku, prezydent rozpocznie od spotkania we wtorek przed południem z liderami biznesu, które poświęcone będzie znaczeniu wspierania innowacji dla wzrostu gospodarczego (ang. "Fostering innovation-led economic growth").

Następnie prezydent weźmie udział w spotkaniu roboczym zatytułowanym "Generowanie wzrostu w Europie Środkowej i Wschodniej". Po spotkaniu zaplanowana jest wypowiedź Dudy dla polskich mediów.

Kolejnym jego punktem pobytu na WEF jest otwarcie Domu Polskiego, gdzie również zaplanowano wystąpienie polskiego przywódcy. "Prezydent po raz drugi będzie patronem Domu Polskiego w Davos. To prezydencka inicjatywa, która w ubiegłym roku niezwykle dobrze się udała. Prezydent chciał, aby także nasz kraj miał w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego swoje miejsce, gdzie będzie promował swoje interesy i gdzie będzie można odbywać spotkania biznesowe i polityczne" - stwierdził szef gabinetu prezydent Krzysztof Szczerski.

We wtorek wieczorem Duda weźmie udział w obiedzie wydawanym przez założyciela i prezesa WEF Klausa Schwaba dla uczestników Forum.

W tegorocznym, jubileuszowym 50. Światowym Forum Gospodarczym, które odbędzie się w Davos w dniach od 21 do 24 stycznia pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata", udział wezmie niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw i rządów. Swą obecność zapowiedzieli między innymi prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol.

Polskę będzie reprezentował prezydent Duda. W czwartek w Davos będzie obecny także premier Mateusz Morawiecki, który na WEF przybędzie bezpośrednio po wizycie w Japonii.

Z Davos Marzena Kozłowska (PAP)