"Do 2023 r. będziemy mieć w Polsce 200 pięknych dworców po modernizacji, ale na tym nie kończymy. Zapadła decyzja o przygotowaniu kolejnych 150 dworców" - powiedział Mamiński podczas panelu dyskusyjnego na II Kongresie Rozwoju Kolei w Warszawie. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.

"Dziś mówimy, że [w II etapie programu] przechodzimy do programów funkcjonalno-użytkowych; z budowania koncepcji, próby wyselekcjonowania które, dziś wchodzimy w etap przygotowywania dokumentacyjnego. By robić, trzeba wiedzieć gdzie, lista jest i będzie może jeszcze weryfikowana, ale prace nad tym projektem już się rozpoczęły" - dodał prezes w rozmowie z dziennikarzami.

Wskazał, że standard nowych modernizacji będzie porównywalny z dotychczasowymi, przy czym liczba Innowacyjnych Dworców Systemowych, budowanych od zera według autorskiego projektu PKP SA, będzie relatywnie większa.

"Teraz w 200 jest ich ok. 40, w kolejnych 150 będzie ok. połowy" - wyjaśnił Mamiński.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP SA zakładający zaprojektowanie i budowę niewielkich oraz nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb.

PKP SA pełni nadzór właścicielski nad spółkami Grupy PKP w celu zapewnienia jak najwyższej jakości obsługi transportowo-logistycznej pasażerów i towarów. Jest również jednym z największych właścicieli nieruchomości w Polsce. W zasobach spółki znajduje się m.in. ok. 96 tys. ha gruntów oraz 52 tys. budynków i budowli. Jej majątek stanowią zarówno obiekty pełniące funkcje związane z transportem i obsługą podróżnych (dworce kolejowe), jak i nieruchomości  stricte komercyjne. PKP SA prowadzi aktywne działania jako zarządca, polegające m.in. na inicjowaniu inwestycji oraz szukaniu sposobów optymalnego zagospodarowania kolejowych gruntów.

>>> Czytaj też: 1600 km nowych linii kolejowych do CPK. Morawiecki: Strategiczne studium lokalizacyjne jest gotowe