Pytany na konferencji, co zmieni się dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, po opuszczeniu przez ten kraj UE 1 lutego, Szymański odpowiedział, że umowa wyjścia, która jest właśnie ratyfikowana, gwarantuje zachowanie pełnego, niezmienionego zakresu praw obywateli UE na Wyspach Brytyjskich, w tym praw do pobytu, świadczeń społecznych, pracy, służby zdrowia.

"Do końca roku nie zmieni się literalnie nic w tym obszarze, natomiast ten czas należy wykorzystać do tego, aby uzyskać status osoby osiedlonej, mamy wciąż 400 tys. Polaków, którzy tego nie zrobili. Jest stosunkowo dużo czasu, ale ja bym nie zwlekał z tą sprawą" - zaznaczył Szymański.

Podkreślał, że przyszłe relacje państw UE, w tym Polski, z Wielką Brytanią są uzależnione od tego, jaką umowę uda się wynegocjować ze Zjednoczonym Królestwem. Szymański mówił również, że spodziewa się, iż do końca lutego uda się na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych przyjąć mandat negocjacyjny dla państw członkowskich ws. przyszłych umów z Wielką Brytanią po ustaniu okresu przejściowego. (PAP)

autor: Mateusz Roszak