"Otrzymaliśmy od linii lotniczych powiadomienia o wstrzymaniu bezpośrednich rejsów do Chin. Oczekiwane są jeszcze trzy rejsy (...): 31 stycznia, 2 i 4 lutego. Później bezpośrednie loty do Chin w przeciągu miesiąca nie są planowane" - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie Struk. Jego wypowiedź przytacza Interfax-Ukraina.

Dodał, że wszyscy pracownicy lotniska Boryspil otrzymali środki ochronne, a miejsca, w których przebywają pasażerowie z Chin, są dezynfekowane.

W środę ukraińskie MSZ i resort zdrowia zwróciły się do obywateli z apelem o śledzenie informacji na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz zweryfikowanie swoich planów podróży zagranicznych w miejsca, gdzie on występuje.

Dzień wcześniej pełniący obowiązki dyrektora generalnego Centrum Zdrowia Społecznego w Kijowie Ihor Kuzin poinformował, że nie potwierdzono czterech podejrzeń o zakażenie koronawirusem. Na Ukrainie u czterech osób podejrzewano zakażenie koronawirusem i wszystkie te przypadki zostały wykluczone laboratoryjnie. We wszystkich przypadkach potwierdziła się grypa typu A lub B, które miały ciężki przebieg - powiedział.

Koronawirus z Wuhanu, stolicy prowincji Hubei, wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Zakażenia potwierdzono już we wszystkich prowincjach ChRL i w kilkunastu innych krajach, w tym w Niemczech, Francji i Finlandii. Jak dotąd nie odnotowano przypadków śmiertelnych poza Chinami kontynentalnymi, gdzie zmarło co najmniej 170 osób.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)