Ukraiński przywódca przekazał, że podczas spotkania z Erdoganem poruszono m.in. temat wojny w Donbasie na wchodzie Ukrainy, aneksji Krymu i „agresywnej polityki Rosji w regionie”.

Prezydent Turcji zapewnił, że jego kraj popiera integralność terytorialną Ukrainy. „Jeszcze raz chcę podkreślić, że Turcja nie popiera nielegalnej aneksji Krymu” – oświadczył Erdogan na wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim.

„Po nielegalnej aneksji Krymu krymscy Tatarzy byli zmuszeni do zostawienia swojej ojczyzny, przyglądamy się temu procesowi. Będziemy kontynuować pomoc krymskim Tatarom” – zapewnił Erdogan, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Sprecyzował, że władze w Ankarze podjęły decyzję o sfinansowaniu miejsc zamieszkania dla około 500 rodzin Tatarów krymskich.

Zełenski wyraził nadzieję, że „wkrótce” będą znane daty wymiany jeńców. Dodał, że lista osób, które mają być wymienione, jest „bardzo długa”. „Już przekazaliśmy tę listę. Będzie uzgadniana w Mińsku (w ramach trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie – PAP). Myślę, że wkrótce będą daty (wymiany) pierwszej części naszych jeńców” – podkreślił szef ukraińskiego państwa.

Podczas spotkania omówiono też m.in. wzmocnienie współpracy ukraińsko-tureckiej w dziedzinie handlu, przemysłu zbrojeniowego, energii i turystyki.

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że uzgodniono przeznaczenie przez stronę turecką na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych 200 mln lirów tureckich (ok. 36 mln dolarów) na zakupu tureckich towarów do wojskowego i podwójnego zastosowania.

"Jako dwaj strategiczni partnerzy prowadzimy rozmowy dotyczące porozumienia o wolnym handlu i powinniśmy zdecydowanie doprowadzić je do końca" - wskazał Erdogan. Podpisanie umowy planowane jest na marzec.

Na początku wizyty w Kijowie Erdogan przywitał się z wartą honorową zawołaniem „Chwała Ukrainie!” - odnotowują ukraińskie media.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)