"Po raz pierwszy przez Plac Czerwony przejadą 24 najnowsze modele sprzętu wojskowego. Są to systemy rakietowe, zestawy obrony przeciwlotniczej, zestawy rakietowe obrony wybrzeża, pojazdy minowania, czołgi i bojowe wozy piechoty" - powiedział Szojgu. Ogółem użytych zostanie 225 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz 150 samolotów. W defiladzie w Moskwie weźmie udział 15 tys. żołnierzy. W całej Rosji w obchodach 9 maja uczestniczyć będzie ponad 116 tys. żołnierzy.

Ministerstwo obrony rozpocznie w marcu ćwiczenia przed defiladą w Moskwie. W kwietniu i maju ministerstwo zorganizuje akcję patriotyczną, w ramach której po całym kraju kursować będą pociągi z eksponatami z czasów II wojny światowej. "Szczególne miejsce w uroczystościach zajmie konsekracja głównej świątyni sił zbrojnych" - dodał Szojgu. Cerkiew powstająca pod Moskwą ma być ukończona na 9 maja.

W obchodach 9 maja - gdy Rosja świętuje Dzień Zwycięstwa - pomagać mają wolontariusze. Będzie ich ponad 100 tysięcy - zapowiedziała w ostatnich dniach szefowa ruchu Wolontariusze Zwycięstwa Olga Amielczenkowa. "Przygotujemy ponad 100 tysięcy osób, będą to drużyny, które będą pomagać nie tylko w podmiotach Federacji Rosyjskiej, ale i za granicą. Obecnie przyłączyli się do nas ochotnicy z 45 krajów świata: Australii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Turcji, Estonii, Polski i z innych" - powiedziała Amielczenkowa. Jak wyjaśniła, wolontariusze będą w ramach przygotowań uczestniczyć m.in. w kursach na temat historii II wojny światowej.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że Rosja na razie nie kierowała do władz Polski zaproszenia na obchody 9 maja w Moskwie. Na uroczystości z okazji 9 maja ma do Rosji przyjechać prezydent Francji Emmanuel Macron.

Po dokonanej przez Rosję w 2014 r. aneksji Krymu zachodni przywódcy nie brali udziału w kulminacyjnym punkcie obchodów w Rosji, którym jest defilada wojskowa na moskiewskim Placu Czerwonym. W 2015 roku kanclerz Niemiec Angela Merkel gościła w Moskwie 10 maja, dzień po oficjalnych obchodach Dnia Zwycięstwa.