Władze powinny przekazywać informacje związane z epidemią szybko i precyzyjnie – oznajmił Xi. Zapowiedział również, że wszystkie towary ofiarowane w ramach pomocy zostaną spożytkowane na walkę z wirusem.

Xi wezwał też do skuteczniejszego egzekwowania prawa. Nakazał m.in. surowe karanie sprawców napaści na personel medyczny oraz osób, które zawyżają ceny sprzętu ochronnego, a także tych, które rozgłaszają nieprawdziwe informacje na temat epidemii.

Również w środę Xi spotkał się w Pekinie z premierem Kambodży Hun Senem i zapewnił go, że Chiny są zdolne opanować epidemię koronawirusa – przekazały państwowe chińskie media.

Tymczasem władze miasta Wuhan, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii, oceniają, że sytuacja wciąż jest trudna. Wiceszef Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Wuhanie Hu Lishan powiedział w środę, że osoby poddawane kwarantannie są tam umieszczane w hotelach, szkołach i prywatnych szpitalach. We wtorek funkcjonowały 132 takie ośrodki, dysponujące łącznie ponad 12,5 tys. łóżek – dodał.

Premier Kambodży jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który złożył wizytę w Chinach, odkąd wprowadzono tam środki odpowiedzi kryzysowej. Hun Sen twierdził wcześniej, że chciałby pojechać do Wuhanu, by spotkać się z obywatelami Kambodży, którzy nie mogą stamtąd wyjechać z powodu kwarantanny.

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” zauważa, że Xi nie pokazywał się publicznie od 28 stycznia, gdy spotkał się w Pekinie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem. W tym okresie państwowe media regularnie przekazywały jednak instrukcje wydawane przez Xi.

Według środowych danych państwowej komisji zdrowia w całych Chinach zakażenie koronawirusem potwierdzono już u ponad 24 tys. osób, a ponad 490 osób zmarło. U kolejnych 23 tys. osób podejrzewa się zakażenie, a 185 tys. osób jest obecnie pod obserwacją. 892 osoby wyzdrowiały i zostały wypisane ze szpitali.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)