Gazeta wskazuje, że Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym krajem na zakładanie spółek z udziałem kapitału zagranicznego.

"W ubiegłym roku obywatele i spółki z innych krajów zarejestrowali w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) aż 8,8 tys. nowych firm. Mamy więc rekord wszech czasów i pierwszy wynik ponad 8 tys. rejestracji, dwa razy lepszy niż np. w 2014 r. (4,4 tys.)" - informuje "Puls Biznesu".

Jak dodano, wyniki te wskazują, że w 2019 roku niemal co piąta spółka (18 proc.) pojawiająca się w KRS była spółką zagraniczną (wszystkich utworzono 48,1 tys.).

Gazeta wyjaśniła, że najwięcej spółek z kapitałem zagranicznym powstało w woj. mazowieckim (41 proc. wszystkich). Na drugim miejscu jest Dolny Śląsk (9,6 proc.), a na trzecim Małopolska (8 proc.). Najmniej takich firm powstało z kolei w woj. warmińsko-mazurskim (1 proc.).

Liderem jeśli chodzi o miasta jest Warszawa, gdzie zarejestrowano 3 tys. spółek, czyli 34 proc. wszystkich. W porównaniu do ubiegłego roku, wynik z 2019 r. jest lepszy o 300 firm. Na kolejnych miejscach jest Wrocław (676 spółek) i Kraków (621).

"Puls Biznesu" poinformował ponadto, że firm z kapitałem zagranicznym najczęściej rejestrują osoby fizyczne (84 proc.)

"Spółki rejestrują w naszym kraju obywatele z ponad 30 krajów świata. Głównie ze Wschodu, czyli Ukrainy, Białorusi, sporo z Indii, Chin, Armenii, Pakistanu" - czytamy w gazecie.(PAP)