Dachówki solarne o nazwie Solarglass są produkowane w amerykańskiej fabryce Tesli od października 2019 r. Musk – wykorzystując swoje ulubione medium, czyli Twittera – ogłosił, że szykuje „specjalne firmowe wydarzenie” z udziałem mediów w kwietniu w fabryce w Buffalo związane z tym produktem. Jak pisze portal Tech Crunch, cztery miesiące temu Musk stwierdził, że ma nadzieję na zwiększenie produkcji Solarglass aż do 1000 nowych instalacji na dachach tygodniowo.

Dachówki solarne Tesli są zaprojektowane tak, by po zainstalowaniu na dach domu wyglądały jak zwykłe dachówki. Jednocześnie służą jako panele słoneczne. Firma po raz pierwszy zaprezentowała dachówki solarne w 2016 r. W 2017 r. Tesla przeprowadziła próbne instalacje dwóch pierwszych generacji dachówek słonecznych. W październiku zeszłego roku Musk ogłosił, że trzecia wersja Solarglass jest gotowa do produkcji na szeroką skalę.

Jak wygląda Solarglass? Tesla ma w ofercie na razie tylko dachówki w kolorze czarnym, ale Musk planuje inne warianty kolorystyczne i wykończeniowe jeszcze w tym roku. Dach pokryty dachówką solarną czerpiącą 10 kW energii słonecznej na ok. 185 m2 kosztuje 42 500 dolarów. W USA można liczyć na 8 550 dolarów federalnej zachęty podatkowej na odnawialne źródła energii.

>>> Czytaj też: W Polsce rośnie "zielony" transport. Ale nie dzięki elektrykom

Reklama