Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 0,06 proc. do 2,6155 USD za funt.

Inwestorzy zastanawiają się nad perspektywami dla chińskiej gospodarki, a władze Chin działają, aby ją wzmocnić.

W czwartek chiński bank centralny (PBOC) obniżył roczną stopę kredytową (LPR) o 10 pb - do 4,05 proc. z 4,15 proc., a 5-letnią - o 5 pb - do 4,75 proc. z 4,80 proc. Redukcje stóp były zgodne z oczekiwaniami rynku.

Ten ruch nastąpił po tym, jak Ludowy Bank Chin obniżył od 17 lutego oprocentowanie rocznej pożyczki średnioterminowej o 10 pb do 3,15 proc.

"Stopy procentowe w Chinach spadły i nadchodzą kolejne cięcia, gdyż władze dążą do wzmocnienia gospodarki, osłabionej z powodu epidemii koronawirusa" - pisze w nocie David Qu, ekonomista Bloomberg Economics.

"Spodziewamy się, że roczna stopa kredytowa w Chinach zostanie obniżona w tym roku o kolejne 30 pb, po czwartkowej zniżce o 10 pb. Wskaźnik wymaganych rezerw dla banków zostanie prawdopodobnie obniżony o kolejne 150-200 pb, aby zapewnić wystarczającą płynność w systemie bankowym" - ocenia Qu.

Władze Chin chcą mocniej wesprzeć gospodarkę, która rozwija się wolniej z powodu epidemii koronawirusa. Mocny zastrzyk gotówki mogą dostać m.in. chińskie linie lotnicze - podały w środę anonimowe źródła zbliżone do sprawy.

Może też dojść do przejmowania słabszych i mniejszych przewoźników lotniczych, które mocno ucierpiały na ograniczeniu podróży, przez największe chińskie firmy lotnicze.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 3 USD do 5.770,00 USD za tonę. (PAP Biznes)