Wycofane ze sprzedaży zostały dwie partie suszonej bazylii pakowane po 15 g, o numerach 19.11 i 19.12, oznaczone datą minimalnej trwałości: 31.08.2021.

"W wyniku postępowania przeprowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną ustalono, że podmiot P.P.H.U. MAGRAMA użył ww. partii bazylii do produkcji przyprawy Bolinero – bazylia otarta, będącej marką własną firmy Netto Sp. z o.o." – napisano na stronie GIS.

Jak podaje inspekcja, pałeczki salmonelli mogą przeżyć nawet po długotrwałym przechowywaniu suchego produktu, a po spożyciu przez człowieka wywołać zatrucia pokarmowe, szczególnie jeśli dodawane są do produktów bez obróbki termicznej.

Konsumenci, którzy kupili wskazane partie produktu, nie powinni ich spożywać.

"W związku z informacją otrzymaną od Głównego Inspektora Sanitarnego ws. produktu bazylia otarta Bolinero, marki własnej Netto, podjęliśmy niezwłocznie decyzję o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii przyprawy bazylii otartej Bolinero" - poinformowała sieć handlowa Netto.

"Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych klientów, podjęliśmy natychmiastową decyzję o wycofaniu produktu bazylia otarta marki Bolinero ze sprzedaży. Informujemy, że wszyscy klienci, którzy zakupili bazylię otartą Bolinero, mogą ją w każdej chwili zwrócić do każdego ze sklepów należących do sieci handlowej Netto. Nawet w przypadku braku dowodu zakupu, otrzymają zwrot pieniędzy. W celach prewencyjnych zwracamy się z prośbą o niespożywanie wyżej wymienionego produktu. Pozostajemy w bezpośrednim kontakcie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i importerem produktu, firmą Acor z Krotoszyna" - czytamy w oświadczeniu firmy.