Na chwilę obecną paszporty wydano ponad 950 tys. osobom zameldowanym w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) - przekazały DW ukraińskie służby migracyjne. W regionie tym od niemal sześciu lat toczy się konflikt zbrojny ze wspieranymi przez Moskwę separatystami.

Portal Ukraińska Prawda zwraca uwagę, że zgodnie z danymi z 2001 roku w obwodzie donieckim i ługańskim mieszkało prawie 7,5 mln ludzi.

Biometryczne paszporty ukraińskie otrzymało również ponad 150 tys. osób zameldowanych na zaanektowanym przez Rosję Krymie, w tym w Sewastopolu.

Tego typu paszporty są wydawane na Ukrainie od 2015 roku. Dokument ten umożliwia korzystanie z obowiązującego od czerwca 2017 r. ruchu bezwizowego z UE.

RBK Ukraina przypomina, że wiceszef ukraińskiego MSZ Serhij Kysłyca na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ poinformował, że ponad 125 tys. mieszkańców DRL i ŁRL otrzymało paszport Federacji Rosyjskiej według uproszczonej procedury.

W kwietniu 2019 roku prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował, iż obywatelstwo jego kraju będzie przyznawane mieszkańcom tzw. republik ludowych w Donbasie. W lipcu Putin podpisał dekret, zgodnie z którym uproszczonym trybem uzyskiwania obywatelstwa rosyjskiego objęto Ukraińców, którzy przebywają obecnie na terytorium Rosji, a wcześniej mieszkali w Donbasie.

Ukraińska dyplomacja oświadczyła wówczas, że decyzja Kremla o uproszczonym przyznawaniu obywatelstwa mieszkańcom obwodów donieckiego i ługańskiego jest nie tylko otwartą ingerencją w sprawy wewnętrzne Ukrainy, ale i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy.

>>> Czytaj także: Koronawirus uderzy w niemiecką gospodarkę. Analitycy obniżają prognozy wzrostu PKB