Zdaniem szefa resortu klimatu realizacja elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli ograniczyć krajową emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza z sektora energii oraz zapewni stabilność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne.

„Jesteśmy zainteresowani (...) pogłębieniem bilateralnej współpracy w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA” – powiedział Kurtyka, który spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii.

Głównymi tematami rozmów, jak wskazał resort klimatu, była współpraca w obszarze energetyki jądrowej, gazu oraz innowacji w sektorze energetycznym. „Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE” – podkreślił Kurtyka. Zaznaczył, Polska liczy na udział USA w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. „Jesteśmy zainteresowani także pogłębieniem bilateralnej współpracy w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA” – powiedział.

W trakcie polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego ds. energii minister Kurtyka podkreślił też, że USA są dla naszego kraju głównym partnerem nie tylko w kwestii konwencjonalnych zasobów, ale też przyszłych źródeł energii. „Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE” – zaznaczył.

W spotkaniach, które odbyły się 26-27 lutego 2020 r. w Waszyngtonie, uczestniczył też pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski - wskazał w piątek resort klimatu.

>>> Czytaj też: Kto wybuduje farmy na polskim morzu? I czy potrzebna będzie opinia ABW?