PKN Orlen wybuduje w czeskim Unipetrolu instalację pirolizyWarszawa, 10.03.2020 (ISBnews) - PKN Orlen planuje budowę instalacji pirolizy na terenie zakładu czeskiej spółki zależnej Unipetrol w Litvinovie, poinformował prezes Daniel Obajtek.

"W naszym czeskim zakładzie @unipetrolcz w Litvinowie wybudujemy instalację pirolizy, która powoli na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych. Rozwijana przez nas technologia umożliwi wykorzystanie ich do produkcji chemikaliów, jak etylen czy propylen oraz paliw silnikowych" - napisał Obajtek na swoim profilu na Twitterze.

Obecnie w Litvinowie trwa budowa instalacji polietylenu (PE3), która zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1. Będzie ona dysponować mocami produkcyjnymi wynoszącymi 270 tys. ton rocznie.

Unipetrol jest spółką w 100% zależną od PKN Orlen. Zarządza dwiema czeskimi rafineriami w Litvinovie i Kralupach. W 2019 r. spółka przerobiła 7,85 mln ton ropy.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)