Rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował PAP, że we wtorek i w środę łącznie 254 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pracujących w 60 punktach kontrolnych dokonało pomiaru temperatury u ponad 40 tys. podróżnych, którzy przekroczyli granicę z Polską w niemal 13 tys. pojazdów.

Batorski dodał, że strażacy pomagają w ten sposób służbom medycznym, straży granicznej, policji, ITD, KAS oraz wojsku, którzy są zaangażowani w działanie punktów kontrolnych.

Jak informował w środę, w działania na granicy zaangażowani są strażacy z komend powiatowych, zaś pomiarów temperatury dokonują głównie strażacy, którzy są jednocześnie ratownikami medycznymi. Dodał, że mają oni do dyspozycji termometry, które zostały przekazane przez wojewodów , a także należące do PSP specjalne ubrania ochronne. Strażacy działają zarówno na granicy wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Dodatkowo w pobliżu 41 szpitali straż pożarna ustawiła namioty, które w razie potrzeby posłużą jako mobilne izby przyjęć.

W środę rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias poinformowała PAP, że zgodnie z zapowiedzią kontrola sanitarna jest już prowadzona na wszystkich odcinkach polskiej granicy. Dodała, że na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej. Natomiast na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdzające do Polski, również pasażerowie pociągów.

Na granicy z Niemcami kontrola sanitarna prowadzona jest w dwóch lokalizacjach w Świnoujściu, a także w Lubieszynie, Kołbaskowie, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu.

Na granicy w Czechami podróżni kontrolowani są w Gorzyczkach, a na granicy z Litwą – w Budzisku i Ogrodnikach. SG informowała również, że zgodnie z zaleceniem szefa MSWiA zostaną utworzone kolejne punkty na czeskiej i słowackiej granicy.

Kontroli sanitarnej poddawani są także podróżni na terenie baz promowych w Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku. W działanie punktów kontrolnych zaangażowane są służby medyczne, straż graniczna, straż pożarna, policja, ITD, KAS oraz wojsko.

W czwartek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzonych kolejnych 13 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Nowe przypadki wykryto w województwach: mazowieckim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim i łódzkim. Łącznie zarażonych koronawirusem jest 44 osoby.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk