Mamy potwierdzony przypadek koronawirusa u jednego z nauczycieli, który wraz z uczniami przebywał w Hiszpanii - poinformowała dyrekcja Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO na Białołęce w Warszawie. Dyżury opiekuńcze w tej szkole zaplanowane na czwartek i piątek zostały odwołane.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Warszawie potwierdzonych wynikami badań. Służby prasowe wojewody mazowieckiego nie informują jednak o szczegółach na ten temat. Pacjenci są w szpitalu zakaźnych. Stan ich zdrowia nie jest znany mediom.

Rzeczniczka Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak powiedziała PAP, że przypadki stwierdzono u kobiety i mężczyzny w sile wieku. Pacjenci nie są ze sobą w żaden sposób związani. Oba zakażenia to tzw. przypadki zawleczone, czyli związane z pobytem w innym kraju. Narożniak zapewniła, że służby sanitarne zabezpieczają kontakty. Osoby z otoczenia chorych są obejmowani kwarantanną.

Obecność koronawirusa wykryto u jednego z nauczycieli Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy, o czym w czwartek poinformowała dyrektor placówki Anna Strubińska. Zakażenie potwierdziły badania wykonane w środę.

"Mamy potwierdzony przypadek koronawirusa u jednego z nauczycieli naszej szkoły. Osoba ta od 1 do 7 marca tego roku przebywała w Hiszpanii, biorąc udział w projekcie Erasmus wraz z grupą siedmiu uczniów z klas ósmych oraz dwóch innych nauczycieli naszej szkoły" - napisała dyrektor w komunikacie opublikowanym na stronie szkoły.

Jak przekazała, po powrocie z Hiszpanii jedna z trzech osób z kadry nauczycielskiej pozostała w domu, ze względu na dolegliwości związane z gardłem. "Nie miała wówczas i do tej pory nie ma typowych objawów wskazujących na zarażenie wirusem. Profilaktyczne badanie krwi w dniu 11 marca potwierdziło jednak u niej obecność koronawirusa SARS-CoV-2" - podała.

Dyrektor zaznaczyła, że szkoła nie ma wiedzy, gdzie mogło dojść do zarażenia.

"Obecnie cała grupa osób będących w bezpośrednim kontakcie z wyżej wspomnianą osobą jest objęta kwarantanną. Dyrekcja Szkoły jest w stałym kontakcie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie i realizuje wszystkie jej zalecenia, informując tym samym na bieżąco rodziców" - zapewniła Strubińska.

Decyzją rządu w placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, od czwartku zawieszono zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Jeszcze w czwartek i w piątek dzieci można pozostawiać w szkole podstawowej i przedszkolu pod opieką nauczycieli. Od poniedziałku placówki zostaną jednak zamknięte.

Strubińska poinformowała, że poza zawieszeniem zajęć, w związku z wykryciem koronawirusa u nauczyciela szkoła odwołała także czwartkowe i piątkowe dyżury opiekuńcze.

Na Mazowszu potwierdzono dotąd sześć przypadków zakażenia koronawirusem. Wszyscy pacjenci są hospitalizowani w Warszawie. W całym kraju odnotowano 47 przypadków.

>>> Czytaj też: Koronawirus: zasiłki, zwolnienia, zamknięte szkoły. Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi