Norweski rząd na specjalnym posiedzeniu w niedzielę zakazał przebywania w domkach letniskowych poza miejscem zamieszkania. Decyzja ma pomóc w ograniczeniu dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W związku z zamknięciem od poniedziałku szkół i przedszkoli wiele rodzin planowało przetrwać pandemię w niewielkich miejscowościach wypoczynkowych w górach. Władze lokalne argumentują jednak, że miejscowa infrastruktura oraz służba zdrowia nie są przygotowane na masowy przyjazd gości. Obawiano się wzrostu przypadków zakażeń koronawirusem w miejscach, gdzie dotychczas ich nie odnotowano.

Ponadto rząd Norwegii zdecydował w niedzielę o możliwości wydalania cudzoziemców, nie posiadających pozwolenia na pobyt ze względu na "troskę o dobro publiczne".

W ostatnich dniach norweskie władze zdecydowały o zamknięciu lotnisk i portów, zaostrzeniu kontroli na granicach, a także wprowadzeniu przymusowej 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich, którzy przyjechali do Norwegii po 27 lutego z zagranicy, z wyjątkiem państw nordyckich. Przepis dotyczy obcokrajowców oraz Norwegów bez względu na występowanie objawów choroby.

Takiemu środkowi prewencji w związku z odbytymi wcześniej wizytami zagranicznymi musiała poddać się również rodzina królewska oraz niektórzy ministrowie.

>>> Czytaj też: Koronawirus: zasiłki, zwolnienia, zamknięte szkoły. Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi