"Nie, nie ma takich planów, by ograniczyć możliwości przemieszczania się. Rzeczywiście te przepisy i ta ustawa dają takie możliwości" - powiedział Dworczyk.

"Oczywiście obecnie obowiązujące przepisy dają możliwość wprowadzenia kwarantanny obszarowej, nie tylko indywidualnej" - zaznaczył Dworczyk, podkreślając jednocześnie, że to potencjalna możliwość. "W tej chwili nie ma takiej potrzeby, nie ma takiej konieczności i mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie" - dodał szef KPRM.

Dworczyk: Do 5 tys. zł kary za załamanie kwarantanny

Do 5 tys. zł kary może zapłacić osoba, która w nieuzasadnionym przypadku złamie nakaz kwarantanny - poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Dotychczas było kilkanaście przypadków nieprzestrzegania nakazu, na blisko tysiąc policyjnych kontroli - oświadczył.

Dworczyk po czwartkowym spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych powiedział dziennikarzom, że na blisko tysiąc wykonanych przez funkcjonariuszy policji kontroli osób poddanych kwarantannie, tylko w kilkunastu przypadkach okazało się, że kwarantanna nie jest przestrzegana.

"Tutaj trzeba sobie jasno powiedzieć: jeśli będą to nieuzasadnione przypadki złamania kwarantanny, będą surowe egzekwowane kary finansowe wobec tych osób, które te zakazy łamią" - oświadczył.

Szef KPRM podkreślił, że nie można narażać zdrowia innych, a złamanie kwarantanny do tego prowadzi. Dodał, że kara finansowa za złamanie nakazu wynosi do 5 tys. zł.

>>> Polecamy: Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Co to oznacza?