Działania PSP prowadzone były w 61 punktach granicznych. Zabezpieczało je 422 ratowników PSP. "Ogółem skontrolowanych zostało przez ratowników PSP 40 200 osób i 11918 pojazdów" - przekazał st. kpt. Krzysztof Batorski.

Dodał, że obecnie na bazie namiotów utworzonych jest 56 polowych izb przyjęć przed szpitalami, które zabezpiecza 350 ratowników PSP.

Wcześniej rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP informował PAP, że w działania na granicy zaangażowani są strażacy z komend powiatowych, zaś pomiarów temperatury dokonują głównie strażacy, którzy są jednocześnie ratownikami medycznymi. Dodał, że mają oni do dyspozycji termometry, które zostały przekazane przez wojewodów , a także należące do PSP specjalne ubrania ochronne. Strażacy działają zarówno na granicy wewnętrznej jak i zewnętrznej.

W środę rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias przekazywała PAP, że zgodnie z zapowiedzią kontrola sanitarna jest już prowadzona na wszystkich odcinkach polskiej granicy. Dodała, że na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej. Natomiast na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdzające do Polski, również pasażerowie pociągów.

Na granicy z Niemcami kontrola sanitarna prowadzona jest w dwóch lokalizacjach w Świnoujściu, a także w Lubieszynie, Kołbaskowie, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu.

Na granicy w Czechami podróżni kontrolowani są w Gorzyczkach, a na granicy z Litwą – w Budzisku i Ogrodnikach. SG informowała również, że zgodnie z zaleceniem szefa MSWiA zostaną utworzone kolejne punkty na czeskiej i słowackiej granicy.

Kontroli sanitarnej poddawani są także podróżni na terenie baz promowych w Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku. W działanie punktów kontrolnych zaangażowane są służby medyczne, straż graniczna, straż pożarna, policja, ITD, KAS oraz wojsko.

W piątek po godz. 13 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 3 przypadkach zakażenia koronawirusem; łącznie w Polsce jest ich 64, w tym jeden śmiertelny. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar