"W związku z decyzją rządu w sprawie ograniczenia działalności centrów handlowych informujmy, że wszystkie sklepy spożywcze zlokalizowane zarówno w centrach handlowych, jak i poza centrami, będą otwarte na dotychczasowych zasadach. Otwarte będą również sklepy przemysłowe, nieobjęte Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, działające poza galeriami handlowymi" – czytamy w komunikacie organizacji.

Jak podkreśliła, cytowana w komunikacie prezes POHiD Renata Juszkiewicz, ciągłość produkcji i dostaw towarów zostanie utrzymana; towar będzie na bieżąco uzupełniany, a dostawy będą realizowane w trybie ciągłym.

„Nie ma ryzyka braku żywności w kraju” - podkreśliła.

„Apelujemy do konsumentów o nieuleganie panice ani fałszywym informacjom, jak również nietłoczenie się w sklepach i zachowanie zasad bezpieczeństwa” – dodała Juszkiewicz.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Wyjaśnił, że będą w nich czynne sklepy spożywcze i apteki, a także pralnie, apteki i drogerie. Zapadła również decyzja o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Restauracje mogą świadczyć usługi „na wynos”.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Firmy członkowskie POHiD stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy; są kluczowych partnerem dla krajowych producentów, których produkty stanowią ok. 90 proc. wszystkich oferowanych w sieciach.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 9 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem; łącznie zakażone są 93 osoby, dwie zmarły.

>>> Czytaj też: Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Wszystko, co trzeba wiedzieć