„Przyjmowanie leków przeciwzapalnych (ibuprofen, kortyzon) może być czynnikiem pogarszającym przebieg infekcji” - napisał na Twitterze Veran. W przypadku występowania gorączki zalecił stosowanie środków z paracetamolem oraz konsultację z lekarzem.

W związku z licznymi wątpliwościami francuskich lekarzy odnośnie do stosowania leków przeciwzapalnych i antygorączkowych głos zabrał również dyrektor w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon, który poinformował w mediach społecznościowych, że zgłaszane są niepożądane skutki, związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów z Covid-19.

>>> Czytaj też: Warszawa w czasach zarazy. Trzaskowski: Staram się nie narzekać na współpracę z rządem

Lekarze nie rekomendują jednak nagłego zaprzestania leczenia tymi środkami w chorobach przewlekłych oraz ostrzegają przed przedawkowywaniem środków z paracetamolem.

Podane informacje opierają się na razie wyłącznie na obserwacjach przeprowadzonych u pacjentów przyjętych na intensywną terapię we francuskich szpitalach. Lekarze zauważyli, że zwłaszcza młodzi pacjenci - często sami się lecząc wcześniej - stosują duże ilości leków przeciwzapalnych.

Specjaliści przekonują, że zapalenie to normalna reakcja organizmu na infekcję i znak ostrzegawczy. Zmniejszanie reakcji układu odpornościowego poprzez stosowanie środka przeciwzapalnego może nie tylko utrudnić reakcję organizmu na wejście patogenu, ale przede wszystkim ukrywać symptomy choroby.

>>> Czytaj też: Resort zdrowia: Część osób z koronawirusem będzie można leczyć w warunkach domowych w izolacji