Z powodu epidemii koronawirusa przerzut wojsk z USA do Europy w ramach ćwiczenia Defender-Europe 20 został wstrzymany, niektóre z powiązanych ćwiczeń zostały odwołane – poinformowało w poniedziałek Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

W odpowiedzi na obecną falę wirusa Covid-19 i ostatnie wytyczne sekretarza obrony, zmodyfikowaliśmy ćwiczenie Defender-Europe pod względem wielkości i sposobu działania" – oświadczyło Dowództwo, którego siedziba mieści się w Stuttgarcie.

Poinformowało, że z dniem 13 marca wszelki ruch personelu i sprzętu ze Stanów Zjednoczonych do Europy został wstrzymany. "Zdrowie, bezpieczeństwo i gotowość naszego wojska, pracowników cywilnych i członków rodzin są naszą główną troską" – oświadczyło EUCOM.

Poinformowało także, że powiązane z Defender-Europe 20 ćwiczenia Dynamic Front, Joint Warfighting Assessment, Saber Strike i Swift Response nie zostaną przeprowadzone.

"Przewidujemy, że pancerna brygadowa grupa bojowa już przebazowana do Europy przeprowadzi strzelania i inne przedsięwzięcia szkoleniowe z sojusznikami jako część zmodyfikowanego ćwiczenia Alled Spirit. Siły już przerzucone do Europy na inne ćwiczenia powrócą do USA" – zapowiedziało Dowództwo.

Reklama

Przypomniało, że celem Defender-Europe 20 jest "budowa strategicznej gotowości poprzez rozlokowanie w Europie sił o wiarygodnej sile bojowej w ramach wsparcia NATO i narodowej strategii bezpieczeństwa USA".

Dowództwo zapewniło, że przećwiczono zdolność amerykańskich wojsk lądowych do koordynacji dużych ruchów wojsk z sojusznikami i partnerami.

"Od stycznia wojska lądowe Stanów Zjednoczonych przerzuciły ok. 6 tys. żołnierzy z USA do Europy, wliczając w to dowództwo dywizji i pancerną brygadową grupę bojową. U.S. Army przerzuciła z USA ok. 9000 pojazdów i jednostek sprzętu ze strategicznych magazynów i ok. 3000 jednostek sprzętu drogą morską. W koordynacji z sojusznikami i partnerami amerykańskie siły lądowe przeprowadziły też przerzut wojsk i sprzętu z kilku portów na poligony w Niemczech i Polsce" – podkreśliło EUCOM.

"Wiele szczegółów wciąż jest omawianych z naszymi sojusznikami i partnerami. Przewidujemy zmiany z terminach rozlokowania naszych żołnierzy będących obecnie w Europie, transport powrotny amerykańskiego sprzętu do USA i kolejną rotację w ramach operacji Atlantic Resolve" – poinformowało amerykańskie dowództwo.

Defender-Europe 20 zaplanowano jako największy od ponad 25 lat przerzut amerykańskich wojsk do Europy. Z USA miało przybyć 20 tys. żołnierzy, do których miało dołączyć 9 tys. amerykańskich wojskowych stacjonujących w Europie, by wyruszyć na ćwiczenia poligonowe w ramach ćwiczeń z sojusznikami z NATO i partnerami Sojuszu. Łącznie w Defender-Europe 20 i powiązanych ćwiczeniach poligonowych i dowódczo-sztabowych miało wziąć udział ok 37 tys. żołnierzy z USA, krajów sojuszniczych i partnerskich. Ruchy wojsk planowano do kwietnia.

>>> Czytaj też: Granice UE będą zamknięte dla obcokrajowców? Potrzeba zgody państw członkowskich