W wideokonferencji wziął udział premier Edouard Philippe i jego gabinet.

Celem narady było omówienie kroków, jakie należy podjąć w obliczu możliwych trudności w kluczowych sektorach gospodarki i zapewnienia ciągłości ich funkcjonowania. Priorytetem dla rządu jest zachowanie produkcji w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym i spożywczym.

Podczas spotkania omawiano także ustanowienie „operacyjnej grupy zadaniowej ds. administracyjnych”, która ma pomóc firmom kontynuować działalność.

W środę minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire ostrzegł, że zaczyna brakować siły roboczej w takich sektorach jak dystrybucja i transport, ponieważ pracownicy boją się o swoje zdrowie.

W czwartek o groźbie skorzystania z prawa do odmowy wykonywania zadań przez część policjantów poinformował ich związek zawodowy Alliance. Obawiając się o swoje zdrowie policjanci chcą nosić maski ochronne i rękawice lateksowe.

Od wtorku zmobilizowano we Francji 100 tys. funkcjonariuszy policji i żandarmów w celu egzekwowania nakazu pozostawania w domu i ograniczania przemieszczania się do minimum.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)