Rzecznik prezydenta był pytany w Polskim Radiu (PR24) o spotkanie Andrzeja Dudy z prezesem KGHM Marcinem Chludzińskim dotyczące transportu z Chin sprzętu medycznego i środków ochrony potrzebnych do walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Pierwsze samoloty z Chin wylądowały w czwartek w Warszawie.

"Dzisiaj jeden z transportów, który przyleciał z Chin to był transport właśnie zamówiony przez KGHM Polska Miedź S.A., przez pana prezesa Marcina Chludzińskiego i stąd także spotkanie pana prezydenta z prezesem. Pan Marcin Chludziński dziękował panu prezydentowi za rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, bo to mocno ułatwiło KGHM - umożliwiło wręcz - zakup środków w Chinach" - relacjonował Spychalski.

"Te dwa samoloty, które przyleciały dzisiaj to jest dopiero początek. Tych samolotów będzie więcej, dużo więcej. Bardzo się z tego cieszymy. To ogromnie ważne przede wszystkim dla lekarzy, pielęgniarek, całego personelu medycznego, ponieważ tutaj są głównie środki ochrony osobistej dla tego personelu medycznego" - mówił Spychalski. Dodał, że podziału wyposażenia medycznego z Chin dokonają Agencja Rezerw Materiałowych i Ministerstwo Zdrowia.

Potwierdził też, że koszty transportów będą brały na siebie państwowe spółki. "Na tym to polega, na tym polega odpowiedzialność biznesu, że wtedy, kiedy jest taka potrzeba, wtedy, kiedy sytuacja jest taka jak dzisiaj, bierze na siebie odpowiedzialność, pomoc, za co bardzo dziękuje prezydent Andrzej Duda i wielokrotnie dziękował polskim firmom, polskim czempionom narodowym, tak jak dzisiaj KGHM Polska Miedź S.A." - zaznaczył Spychalski.

Dodał, że rozmowa prezydenta z prezesem KGHM dotyczyła także spraw gospodarczych.

Rzecznik prezydenta podkreślił, że współpraca Polski z Chinami była zawsze bardzo dobra. Szczególnie - jak zaznaczył - dobre były relacje handlowe, ale także współpraca polityczna była bardzo dobra. "Współpracujemy w wielu różnych formatach z naszymi chińskimi partnerami" - dodał.

O tym, że do Polski dotrze transport wyposażenia medycznego z Chin poinformował w środę prezydent Andrzej Duda; wśród zamówionych materiałów są maseczki, kombinezony, gogle ochronne, rękawiczki jednorazowe. Spółka KGHM Polska Miedź S.A. poinformowała w czwartek, że zakupiła w Chinach sprzęt medyczny o wartości ponad 15 mln dolarów. Pierwszy samolot ze sprzętem medycznym wylądował o godz. 14 na warszawskim lotnisku Okęcie specjalny samolot ze sprzętem medycznym. (PAP)