Fundacje spółek skarbu państwa przekazały dotychczas ponad 80 mln zł na zakup materiałów medycznych w związku z walką z koronawirusem, poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Same fundacje spółek skarbu państwa przekazały już ponad 80 mln zł na zakup materiałów medycznych, nie licząc takich zakupów jak ten zrealizowany właśnie przez PKN Orlen. Najgorsze dopiero przed nami, dlatego tak ważne jest by pozyskiwać te produkty medyczne, każdy taki transport jest cenny," - powiedział Sasin podczas briefingu zorganizowanego przez PKN Orlen.

"Z zakupionych przez nas kosztem 60 mln zł prawie 7 mln maseczek ochronnych, część przekazana zostanie fundacjom, a część trafi do Agencji Rezerw Materiałowych, skąd będzie rozdysponowana," - zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Pracujemy także poprzez rozliczne kontakty międzynarodowe nad inną formą pomocy. Są czasy, kiedy się zarabia i są czasy, kiedy trzeba podjąć społeczną odpowiedzialność biznesu," - dodał.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

>>> Czytaj również: Inwestycja w Orlen Południe ma zwiększyć bezpieczeństwo Polski przy zagrożeniu epidemiologicznym