Pytany przez dziennikarzy o to, czy Putin przestał podawać rękę osobom, z którymi spotyka się osobiście, Pieskow potwierdził, że jest oczywiste, iż wszyscy teraz przestrzegają zasady "dystansu społecznego".

Zapowiedział także, że środowa narada prezydenta z ministrami odbędzie się w formie telekonferencji. "Wykorzystamy w pełni możliwości technologiczne w celu zapewnienia zdalnego formatu pracy" - dodał rzecznik.

Wyjaśnił także, jakie działania podjęto po potwierdzeniu, że lekarz Denis Procenko, z którym Putin spotkał się w zeszłym tygodniu, jest zakażony koronawirusem. Putin 24 marca wizytował szpital dla pacjentów z Covid-19 i Procenko, który jest szefem tej placówki, osobiście go po niej oprowadził. Pieskow zapewnił w środę, że wszystkie osoby, które były w szpitalu razem z prezydentem, codziennie robią test na obecność koronawirusa.

Przyznał, że nie wie, czy Procenko poddał się testowi przed spotkaniem z Putinem tak, jak jest to w przypadku wszystkich osób kontaktujących się z prezydentem Rosji. Pieskow powiedział, że lekarz nie był uprzedzony o tym, że jego szpital odwiedzi szef państwa.

Przedstawiciel Kremla powiedział także, że na razie nie zapadły żadne decyzje dotyczące przeprowadzenia zaplanowanej na 9 maja defilady wojskowej na Placu Czerwonym. "Nie podjęto żadnych innych decyzji, monitorujemy sytuację" - powiedział Pieskow.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)