Rząd Szwajcarii poinformował w piątek, że podwaja pakiet pomocowy dla firm do 40 mld franków w związku z zastojem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa. Przedsiębiorcy otrzymują w ramach tej inicjatywy gwarantowane pożyczki na zero procent.

Władze Szwajcarii postanowiły zwiększyć fundusz pomocowy, gdy okazało się, że w ciągu pierwszych kilku dni od uruchomienia mechanizmu pożyczek pomostowych firmy zaciągnęły kredyty na sumę 14,4 mld franków.

Do niedzieli wieczorem banki udzieliły firmom kredytów o wartości około 6,6 mld franków i już wtedy pojawiły się opinie, że wyasygnowana wcześniej przez władze federalne suma jest za niska. Do piątku przedsiębiorstwa zawarły 76 tys. umów kredytowych.

Interwencje finansowe rządu mają chronić miejsca pracy, wynagrodzenia i firmy, którym grozi upadłość nie tylko ze względu na spadek popytu, ale też z powodu przerwania łańcucha dostaw.

Wcześniej w piątek Federalne Biuro Zdrowia Publicznego podało, że w ciągu minionej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła w Szwajcarii o 52, do 484. Liczba zakażonych w kraju przekroczyła 19,3 tys. Resort zdrowia poinformował, że w kraju nie nastąpił jeszcze szczyt zakażeń koronawirusem.

Najbardziej dotknięty epidemią pozostaje położony na południu Szwajcarii i graniczący z włoską Lombardią kanton Ticino.

>>> Czytaj też: To historyczny moment dla Europy. "Koronaobligacje" wzmocnią strefę euro. Albo ją zniszczą