W ostatnich tygodniach rząd obradował w formule wideokonferencji z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, a projekty ustawy były przyjmowane w trybie obiegowym.

Obecnie uchwalone zostały trzy ustawy wchodzące w skład rządowej tzw. tarczy antykryzysowej: specustawa ws. wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa, ustawa rozszerzająca kompetencje PFR oraz nowelizacja ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z Covid-19. Zostały one podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę z wyjątkiem przepisów dotyczących funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, które zostały skierowane w trybie kontroli następczej do TK.

Obecny pakiet rozwiązań z "tarczy antykryzysowej" m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pracodawcy będą też mogli uelastycznić czas pracy w swoich zakładach. Nowe przepisy zakładają przedłużenie kredytów obrotowych dla firm oraz brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych. Kolejne rozwiązania, które miałyby stanowić drugą "tarczę antykryzysową" zapowiadali już na początku kwietnia przedstawiciele rządu, w tym m.in. rzecznik rządu Piotr Müller i szef KPRM Michał Dworczyk. (PAP)

autor: Mateusz Roszak