Niemiecka służba zdrowia - Statista / Media

W obliczu pandemii koronawirusa Niemcy i Holandia zostały skrytykowane przez dwa najbardziej dotknięte epidemią kraje – Hiszpanię i Włochy. Południe Europy (wraz z Francją) domaga się wspólnego instrumentu, który pomoże wyjść z kryzysu gospodarczego. Tymczasem Niemcy podjęły wysiłek i zaprzęgły do pomocy swoją służbę zdrowia. Luftwaffe – wraz ze swoimi francuskimi i włoskimi odpowiednikami – kursuje między Niemcami o północnymi Włochami i wschodnią Francją, przywożąc chorych w ciężkim stanie do swoich oddziałów intensywnej terapii i szpitali wojskowych.

Ekspertów dziwił niski wskaźnik zgonów z powodu COVID-19 w Niemczech – prawdopodobnie jest tak dzięki temu, że zakażeni są młodzi Niemcy, a niemieckie szpitale są wydajne. Kraj sprawnie przeprowadza testy na koronawirusa na szeroką skalę.

Niemieckie oddziały intensywnej terapii podzieliły się swoimi możliwościami z sąsiadami – przyjęli pacjentów z Francji, Włoch i Holandii. Jak podaje portal Statista, Niemcy zaoferowały swoją pomoc również Hiszpanii. Ten gest wydaje się znaczący, mimo że powolna reakcja UE na pandemię i brak solidarności w Europie z pewnością będzie miało bolesne skutki dla Wspólnoty.

>>> Czytaj też: Niemcy nie chcą obligacji strefy euro. W zamian proponują powiększyć budżet UE