"Walka z epidemią, batalia z kryzysem, zmagania z suszą i pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego... Dzisiejszy dzień nie należał do łatwych" - napisał Morawiecki na Facebooku.

Szef rządu zaznaczył, że poza sprawami krajowymi po południu czekały go dwie ważne rozmowy. "Ci z Państwa, którzy czytają regularnie moje wpisy, zapewne zauważyli, że proponowane przeze mnie rozwiązania - czy to dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego, militarnego bądź ekonomicznego - opierają się na dwóch filarach. Krajowym i międzynarodowym" - zwrócił uwagę.

Dodał, że choć jest zwolennikiem silnej, niezależnej i samowystarczalnej Rzeczypospolitej, to "inicjuje i popiera wszelkie projekty europejskie, które kolektywnie zwiększają nasze bezpieczeństwo i rozwój jako wspólnoty". "Konsekwentnie powtarzam - tylko zjednoczona Europa pokona koronawirusa i kryzys ekonomiczny. Z tym założeniem odbyłem dziś bardzo konstruktywną rozmowę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel" - poinformował premier.

Jak podkreślił w czwartek po południu czeka go bardzo ważna wideokonferencja Rady Europejskiej. "Dlatego tak istotne są konwersacje przed szczytem, które służą wypracowaniu pewnego wstępnego, wspólnego stanowiska" - zaznaczył szef rządu.

Dodał, że z kanclerz Merkel omówili sytuację epidemiologiczną w Polsce i Niemczech. "Zaznaczyłem też, że konieczne jest szybkie wypracowanie instrumentów finansowania i wykorzystania funduszy unijnych. Cieszę się, że z kanclerz Merkel podzielamy wizję Europy, która musi posiadać własne, niezależne zdolności produkcyjne w kluczowych sektorach gospodarki" - wskazał.

Morawiecki zaznaczył, że przed czwartkową Radą Europejską nie mogło zabraknąć "tradycyjnej rozmowy z naszymi przyjaciółmi z Grupy Wyszehradzkiej". Jak dodał premierzy Węgier, Słowacji oraz Czech zgodzili się z nim, że w ramach V4 "będziemy popierać rozwiązania dążące do zabezpieczenia nowych, Wieloletnich Ram Finansowych i funduszu odbudowy gospodarczej po koronawirusie (Recovery Fund)".

"Porównaliśmy również nasze doświadczenia w walce z epidemią - cała Europa Środkowa wypada tutaj bardzo dobrze" - ocenił Morawiecki. (PAP)

autor: Rafał Białkowski