"UE powinna przeznaczyć całkowicie nowe zasoby finansowe na walkę z zawirowaniami gospodarczymi spowodowanymi przez pandemię. Wiemy z przeszłości, że oszczędności i zaciskanie pasa podczas kryzysu lat 2007–2013 nie sprawdziły się" - zacytowało na Twitterze słowa Morawieckiego z wywiadu dla czwartkowego “Frankfurter Allgemeine Zeitung” Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE. Wywiad ukazał się w sieci w środę.

Podczas czwartkowego wideoszczytu szefowie państw i rządów UE będą obradować na temat sposobów przeciwdziałania kryzysowi. Dyskusja ma dotyczyć też przyszłego wieloletniego unijnego budżetu i mechanizmów finansowych dot. przeciwdziałania skutkom pandemii. Dotychczas przywódcy unijni nie potrafili znaleźć konsensusu w kwestii budżetu.

Premier podkreśla też w wywiadzie dla "FAZ", że dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest solidarność unijna "z ambitnym budżetem i nową, odbudowaną równowagą". Wskazuje, że aby ustrzec się przed dalszą zapaścią, Europa potrzebuje “kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię”.

"Konieczna jest nasza wspólna zgoda w kwestii ambitnego kształtu Wieloletnich Ram Finansowych oraz zwiększenie środków własnych, dochodów UE. Tylko w ten sposób odnajdziemy równowagę, która zanikła w wyniku wewnętrznych podziałów i wzajemnych animozji" - podkreślił.

Polski premier docenił już przygotowane przez Komisję “instrumenty zapewniające gwarancje dla pożyczek i bardziej elastyczne zasady korzystania z funduszy europejskich”. Wspomniał też o działaniach podjętych przez każde z państw UE. “Aby jednak Europa odzyskała wzrost i blask, musimy razem zrobić więcej” - dodał.

Szef rządu polskiego zaznaczył, że "to jak poradzimy sobie z konsekwencjami pandemii, zdefiniuje na nowo Unię Europejską". Na koniec artykułu przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro".

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)