Podczas debaty w parlamencie w środę wieczorem Costa oświadczył, że ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli będą likwidowane w kilku fazach w maju i czerwcu.

“Co 15 dni będziemy usuwać ograniczenia, do których wprowadzenia zmusiła nas epidemia koronawirusa” - powiedział Costa.

Z rządowych planów wynika, że jeszcze w maju otwarte mają zostać szkoły. Zajęcia byłyby jednak prowadzone tylko dla uczniów najstarszych klas. Planowane jest też przywrócenie pracy żłobków.

Jeszcze w maju rząd umożliwiłby organizację sprawowania obrzędów religijnych. Obowiązywać mają jednak ograniczenia pod względem liczby uczestników, a każdy z nich byłby zobowiązany do noszenia maseczki ochronnej.

Pomimo obowiązującego w Portugalii stanu wyjątkowego oraz stosunkowo wysokiej liczby zakażeń i zgonów na Covid-19 władze kraju tylko częściowo ograniczyły funkcjonowanie placówek związanych z turystyką, kluczowym sektorem krajowej gospodarki. W przeciwieństwie do sąsiedniej Hiszpanii nie nakazano zamknięcia hoteli oraz lokali gastronomicznych.

Do wtorkowego wieczora w 10-milionowej Portugalii na Covid-19 zmarło 785 osób, a prawie 22 tys. zakaziło się koronawirusem.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)