"Micheil Saakaszwili jest uznany przez gruzińskie państwo, gruzińskie prawodawstwo za winnego i jest za nim wystawiony międzynarodowy list gończy. Swego czasu zwrócono się do ukraińskiej strony o zatrzymanie i przekazanie Micheila Saakaszwilego Gruzji i były przekazane materiały wszczętych postępowań karnych" - powiedział agencji dyplomata.

Jak dodał, Saakaszwili "niejednokrotnie wzywał do obalenia legalnie wybranego rządu Gruzji w sposób siłowy". "Na tle tego wszystkiego możliwe mianowanie pana Saakaszwilego z dużym prawdopodobieństwem będzie uznane w Tbilisi za nieprzyjacielski i niedopuszczalny ze strony strategicznego partnera krok" - dodał.

Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, w 2018 r. został zaocznie skazany przez gruziński sąd na trzy lata i sześć lat pozbawienia wolności pod zarzutem nadużycia władzy. Toczą się wobec niego także inne postępowania. Polityk odrzuca wszystkie oskarżenia pod jego adresem.

52-letni Saakaszwili, były szef administracji obwodu odeskiego na Ukrainie, oświadczył w środę, że otrzymał od ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego propozycję objęcia funkcji wicepremiera ds. reform i jest gotowy do sprawowania tego urzędu. Zaznaczył, że propozycja ta jest dla niego "wielkim zaszczytem". Poinformował też, że rozmawiał już z premierem Denysem Szmyhalem o swojej ewentualnej pracy w rządzie.

W piątek w Kijowie odbywa się nadzwyczajne posiedzenie parlamentu, podczas którego według niektórych mediów może dojść do nominacji. Źródła w rządzącej frakcji Sługa Narodu przekazały jednak Ukraińskiej Prawdzie, że głosowanie nad jego kandydaturą może odbyć się we wtorek lub w środę. W piątek Saakaszwili spotkał się z tą frakcją.

Saakaszwili powrócił na Ukrainę pod koniec maja ubiegłego roku, gdy Zełenski przywrócił mu ukraińskie obywatelstwo, odebrane za rządów jego poprzednika Petra Poroszenki. Saakaszwili otrzymał obywatelstwo Ukrainy z rąk Poroszenki w 2015 roku, po czym objął stanowisko szefa administracji państwowej obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.

Jego współpraca z ówczesnym prezydentem trwała do jesieni 2016 roku. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa. Latem 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się poza granicami tego kraju. We wrześniu tego samego roku nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski.