Kierujący AAH Alexandre Lourenco przekazał, że w okresie epidemii odbyło się jedynie około 30 proc. zaplanowanych wcześniej w portugalskich szpitalach operacji.

“Od początku marca wykonano jedynie te zabiegi chirurgiczne, które dotyczyły przypadków pilnych lub bardzo pilnych” - powiedział w piątek w rozmowie z lizbońskim dziennikiem “Publico” Lourenco.

Przewodniczący Stowarzyszenia Dyrekcji Szpitali poinformował, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i zmianą polityki portugalskiej służby zdrowia od marca do skutku nie doszło także 50-60 proc. zaplanowanych wcześniej wizyt lekarskich.

W czwartek podczas konferencji prasowej w Lizbonie sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Antonio Sales zapowiedział, że w związku z koniecznością odwołania części zabiegów i wizyt lekarskich ministerstwo zdrowia przygotowuje “plan przywrócenia do dawnego funkcjonowania” portugalskiej służby zdrowia.

Przedstawiciel resortu zdrowia poinformował, że do czwartkowego wieczora w Portugalii liczba osób zmarłych na Covid-19 wyniosła 820, a zainfekowanych ponad 22,5 tys.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)