Serbia w marcu wprowadziła stan wyjątkowy na terenie całego kraju, co wiązało się z zamknięciem granic oraz wstrzymaniem krajowego transportu pasażerskiego. Główny epidemiolog kraju Branislav Tiodorović poinformował na konferencji prasowej, że w połowie maja nastąpi początek przywracania usług przewozu ludzi.

Najpierw przywrócony zostanie transport dla osób dojeżdżających do pracy w głównych serbskich miastach. Następnie ruszą wszystkie usługi autobusowe i kolejowe, a 18 maja działalność wznowi pasażerski transport lotniczy.

Otwarte mają także zostać centra handlowe, kawiarnie i restauracje pod warunkiem, że zachowana w nich zostanie zasada dystansu społecznego.

"W każdej chwili możemy podjąć odwrotne decyzje, jeśli sytuacja nas do tego zmusi" - ostrzegł Tiodorović. Podkreślił, że nic nie zmieniło się w sprawie ogólnonarodowej kwarantanny w związku ze zbliżającym się długim weekendem i przypadającym w tym czasie międzynarodowym Świętem Pracy.

Rząd serbski już wcześniej zezwolił na otwieranie małych firm, skrócił nocną godzinę policyjną i złagodził 24-godzinną kwarantannę dla osób w wieku 65 lat i starszych.

W Serbii potwierdzono ok. 8,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 168 osób. (PAP)